menusearch
afrazlaser.ir

پلات

یکشنبه سی و یکم فروردین ۹۹
(0)
(0)
پلات

پلاتر چیست؟

پلاتر یک نوع از چاپگر می باشد که طرحها و نقشه ها را از کامپیوتر و سیستم می گیرد و آنها را بر روی کاغذ، چاپ می کند.بر خلاف چاپگر معمولی، پلاتر می تواند خطوط نقطه به نقطه را براحتی ترسیم کند.پلاتر اولین نوع چاپگر بود که می توانست با رنگ، نقشه های مهندسی و گرافیکی را در مقیاس مشخص ، چاپ کند.پلاترها بسیار گرانتر از پرینترها هستند. آنها بیشتر برای برنامه های AUTOCAD, PHOTOSHOP,COREL و... استفاده می شوند. پلاتر در طراحی های رایانه ای، نقشه های معماری ، نقشه هلی ساختمانی، خطوط هنری، ترسیم نمودارها،طرح بندی مدارهای الکتریکی، بیلبوردها و بنرها، طرح بندی جغرافیایی، و چاپ نساجی کاربرد دارد.

قیمت پلاتپلات

انواع پلاتر

درام پلاتر

درام پلاتر اولین وسیله چاپ گرافیکی بود. درام پلاتر حاوی سک قلم، طبل، کاغذ و جوهر برای خروجی می باشد. با چرخش های طبل ، قلم ها و صفحه ها عکس را برروی کاغذ ، ترسیم میکنند.درام می چرخد تا موقعیت کاغذ را تغییر دهد. پلاتر درام به دو نوع پلاتر درام خارجی و پلاتر درام داخلی ، تقسیم می شود.

انواع پلاتر

پلاتر تخت

پلاتر تخت برای با برنامه های CAD برای طراحی ، استفاده می شود. در این پلاتر ، قلم در جهت X و Y برای کشیدن تصاویر، حرکت می کند.کاغذ ها بر روی سطح این نوع پلاتر ، ثابت باقی می مانند. انواع مختلف قلم ها برای ترسیم طرحهای رنگی استفاده می شوند. اندازه تصاویر به ابعاد پلاتر بستگی دارد.

پلاتر فلت بدپلاتر فلت بد

پلاتر غلطکی

در این نوع از پلاترهای، قلم در جهت خلاف غلطک، حرکت می کند. این نوع پلاتر شامل 3 نوع می باشد:

پلاتر الکترواستاتیک

بسیاری از پلاترها ، خطوط  گرافیکی تولید می کنند. ولی در پلاتر الکترواستاتیک، گرافیک شطرنجی تولید می شود. جوهر تونر برای تولید پیکسلهای نقطه_ماتریس، استفاده می شود.پیکسلهای ماتریس بر روی کاغذ با استفاده از جوهر، ایجاد می شوند. گرافیکها به کمک بارهای ولتاژ بالا بر روی کاغذ ، ایجاد می شوند.این بارهای الکتریکی، جوهر تونر را برای ترسیم تصویر جذب می کند.پلاتر بارهای ولتاژ بالایی، ایجاد می کند. کیفیت تصویر در این پلاتر خوب نیست اما سرعت آن بسیار بالاست و قیمت آن نسبت یه سایر پلاتر ها بیشتر است.

انواع پلاتر

پلاتر جوهرافشان

پلاتر جوهر افشان از انواع پلاترهای غلطکی ، به حساب می آید. این پلاتر با پخش کردن جوهر روی کاغذ، تصویر را ایجاد می کند. این پلاتر بیشتر برای جذب مشتری استفاده می شود.برای بدست آوردن خروجی بزرگ، تصویری بسیار رنگارنگ تولید می کند. آژانس های تبلیغاتی و طراحان گرافیک از این پلاتر به منظور آگهی های تبلیغاتی و تابلوها ، استفاده می کنند. این نوع پلاتر شامل دو نوع پلاتر جوهر افشان حرارتی و پلاتر پیزوالکتریک می شود.

پلاتر جوهر افشان

کاتر پلاتر

این نوع پلاتر برای نسل جدید می باشد. و به شما این امکان را می دهد تا خروجی کار برش بخورد این نوع پلاتر برای نقشه کشی ، ساخت تابلوها و علایم ، تبلیغات بیلبورد و گرافیک وسایل نقلیه، استفاده می شود. کاتر پلاتر برای پلات شیت بندی های معماری کاربرد زیادی دارد.

کاتر پلاتر

پلات چیست؟

پلات یکی از روشهای چاپ می باشد، در واقع چاپ دیجیتالی است که به عنوان چاپ عریض شناخته می شود. پلات لمینت به پلاتی گفته می شود که بروی آن لایه محافظی قرار میگیرد که آن را از عوامل محیطی و پیرامونی دور نگه می دارد. پلات توسط دستگاه پلاتر انجام می پذیردکه ابعاد آن از عرض 1 متر تا 2 با توجه به دستگاه متفاوت است. کیفیت. پلات 5 برابر کیفیت بنر میباشد. چون پلات از نزدیک مورد توجه مخاطبان قرار می گیرد ولی بنر از دور مورد توجه می باشد. از طرفی در عرض های بالا پلات به صرفه نمیباشد و بنر با توجه به مقاومت بالا در شرایط محیطی بسیار مناسبتر می باشد. پلات در تبلیغات چاپ پوستر و شیت های معماری، استندهای نمایشگاهی چاپ پیکسل کاربرد دارد.کاغذی که معمولا برای پلات استفاده می شود کاغذ کوتد می باشد که عرض های متنوعی برای کارهای مختلف دارد.

رزولوشن مناسب برای پلات

قبل از بررسی این موضوع لازم است ابتدا با چند مفهوم اساسی آشنا شوید.

  • پیکسل

کوچکترین جزء ساختاری یک تصویر را پیکسل می گویند. اگر در فوتوشاپ تصویرتان را زوم کنید متوجه می شوید که این تصویر از تعداد بسیار زیادی مربع کوچک تشکیل شده است که به هر کدام از این مربع ها پیکسل می گویند.

پیکسل چیست

  • اینچ

اینچ واحد اندازه گیری طول است، هر اینچ، 2.54 سانتیمتر است.

اینچ چیست

  • PPI

به تعداد پیکسل در اینچ PPI می گویند.

رزولوشن تصویر، همان وضوح و کیفیت تصویر می باشد.هر چقدر PPI بیشتر باشد، وضوح تصویر و رزولوشن بالاتر می رود، کیفیت چاپ پلاترها متفاوت است وقتی که فایلی را در فوتوشاپ آماده چاپ می کنیم باید اطمینان حاصل کنیم که رزولوشن تصویر مساوی با رزولوشن پلاتر یا پایین تر از آن باشد چون وقتی که وضوح بالاتر از پلاتر باشد، هم زمان پلات بیشتر طول می کشد، و هم وضوح و کیفیت تصویر در چاپ کاهش پیدا می کند معمولا رزولوشن بستگی به این دارد که بیننده تصویر را از چه فاصله ای بخواهد نگاه کند اگر تصویر را برای بیلبورد و بنر و  آماده کرده ایم نیازی به رزولوشن خیلی بالا نخواهیم داشت چون در این فاصله بیننده ، وضوح مشخص نمی شود. ولی اگر بخواهیم کارت ویزیت  طراحی کنیم چون فاصله ویزیتور از کارت ویزیت کم است میبایست رزولوشن بیشتری برای طراحی با فوتوشاپ در نظر بگیریم. 

برای پلاتهای معماری و شیت بندیها معمولا بین 200 PPI تا 300 PPI برای رزولوشن، مناسب می باشد.

فایلهای خروجی ذیل به شرح زیر برای پلات شایع می باشند.

  • TIF_JPG_PNG_PSD_BMP

 فرمت فایلهای ترسیم

  • EPS_DWG_CDR_AI

فایهایی که حاوی تصویر و بردار هستند.

  • EPS_AI_PDF

قیمت 

قیمت پلات معمولا بر اساس متراژ فایل ها برای چاپ محاسبه می شود، زمان پلات برای یک متر معمولا 15 دقیقه طول می کشد. برای اطلاع از قیمتهای پلات رنگی و سیاه سفید از طریق لینک واتس آپ یا  لینک تلگرام اقدام کنید یا از طریق شماره تلفن های درج شده در وبسایت با ما تماس حاصل نمایید.

 

 

گالری تصاویر محصول
تصاویر
بیشتر