menusearch
afrazlaser.ir

پرینت سه بعدی

یکشنبه سی و یکم فروردین ۹۹
(0)
(0)
پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی چیست؟

پرینت سه بعدی به دستگاهی گفته می شود که احجام سه بعدی طراحی شده را به حجم جامد پرینت نماید  اولین دستگاه تری دی پرینت در سال 1983 توسط چاک هال(Chuck Hull) ساخته شده است. بعد از آن با سرعت زیادی پیشرفت کرد تا اینکه در حال حاضر 4 نوع مدل پرینت 3 بعدی غالبا برای ساخت مدلهای 3 بعدی به کار میروند.پرینت 3 بعدی در صنایع هوافضا،خودروسازی،مجسه سازی،قطعات صنعتی ،پزشکی، تجهیزات نظامی و ماکت سازی معماری کاربرد گسترده ای دارد.دستگاه مورد استفاده در این شرکت از نوع FDM می باشد فیلامنت مورد استفاده از نوع PLA می باشد. و ابعاد دستگاه این شرکت 25*25*30 سانتیمتر می باشد.

انواع پرینت سه بعدی

  1. فناوری MJP 
  2. فناوری SLA
  3. فناوری DLP
  4. فناوری FDM
  • فناوری MJP 

 این فناوری با استفاده از رزین و موم ارایه می شود و برای تولیدات انبوه مورد استفاده قرار می گیرد. مدل MJP  برای ساخت الگوها، قالبهایی با جزییات خاص به کار می روند این چاپگرها وضوح بسیار بالایی دارند و دارای بهره وری اقتصادی بالایی هستند. یکی از مزیت های اصلی این نوع پرینت سه بعدی، از بین بردن متریال ساپورت(متریالی که به عنوان پایه برای قسمتهای مختلف ساخته می شوند) بدون دخالت دست و به آسانی با دستگاه می باشد. حتی ظریفترین حفره ها و پیچیده ترین نیز قابل تمیز شدن می باشد. پرینترهای MJP می توانند بالاترین وضوح  را در جهت Z با وضوح 16 میکرون ارایه دهند. نکته خوب دیگر در مورد این پرینت سه بعدی داشتن سازگاری با کار اداری است و با برق استاندارد و معمولی قابل استفاده می باشد.کاربرد این پرینتر ها در جواهرات، پزشکی، هوافضا و دندان پزشکی می باشد.این پرینترها جایگزین مناسبی برای سیستم سنتی ریخته گری و قالب سازی به شمار می روند که هر هندسه ای را می توانند تولید کنند.

پرینت 3بعدی mjp انواع پرینت سه بعدی

  • فناوری SLA

اولین بار این پرینت سه بعدی توسط چال هال اختراع شد که در آن از رزین استفاده شده که کاملا حساس به نور می باشد. در این پلتفرم مدل به صورت بر عکس ساخته می شود.این نوع پرینت سه بعدی با نام فوتو پلیمرسازی نیز شناخته می شود و به عنوان تری دی پرینت رزین کار می کند. این ماشینها با استفاده از یک منبع نور ، لیزر یا پروژکتور برای تهیه رزین مایع داخل پلاستیک سخت شده، ساخته می شوند.از مزایای این تری دی پرینت می توان به سرعت آن اشاره کرد که می توانند در مدت یک روز ساخته شوند. مدت زمان تولید حجم در این مدل به میزان پیچیدگی و اندازه حجم بستگی دارد.از این پرینت سه بعدی می توان در ساخت قالبهای متنوع ریخته گری، استفاده کرد.از معایب این سیستم می توان هزینه بالای آن در مقایسه با دیگر پرینت یه بعدیها اشاره کرد.از این سیستم می توان در مهندسی و ساخت قطعات صنعتی، پزشکی،دندانپزشکی،آموزش،جواهرسازی و ساخت قطعات سمعک و شنوایی، استفاده کرد.

پرینت سه بعدی sla انواع پرینت سه بعدی

  • فناوری DLP

 این فناوری یکی از قدیمیترین فناوری های ساخت تری دی پرینت می باشد که در آن با استفاده از نور رزین را به صورت لایه ای جامد می کند.این مدل همانند مدل SLA کار می کند با تفاوت اینکه منبع نوری متفاوتی دارند. و سرعت این مدل بالاتر از مدل SLA است این چاپگر از صفحه نمایش پروژکتور دیجیتال استفاده می کنند که باعث وضوح بیشتری نسبت به دستگاه SLA  می شود. از لحاظ هزینه این پرینت سه بعدی همانند SLA می باشد و رزین استفاده شده در آن نقش مهمی در تعیین هزینه ایفا می کند.

پرینت سه بعدی dlp انواع پرینت سه بعدی

  • فناوری FDM

 این روش محبوبترین روش تری دی پرینت است که در سال 1992 توسط کرامپ اختراع شد.این روش به سرعت تبدیل به مرسوم ترین روش برای تولید مدلهلی سه بعدی شد. در آن با استفاده از فیلامنت PLAو ABS  و ذوب کردن آنها ،مدل را به صورت لایه به لایه اکسترود میکند. به زبان عادی این چاپگر ، رشته پلاستیکی را در درون خود ذوب می کند سپس به صورت لایه هایی چاپ می کند که ترکیب این لایه ها باغث به وجود آمدن حجم می شود.انواع بسیاری از متریال را می توان با استفاده از این روش ساخت. شاید جالب باشد که حتی شکلات ها، رب ترمو پلاستیک ها نیز می توانند به عنوان متریال استفاده شوند.یکی از مهمترین فواید این نوع پرینت سه بعدی مقیاس پذیری آن است.که براحتی قابل اندازه گیری خواهد بود.از دیگر مزایای این روش قیمت پایین آن نسبت به سایر انواع پرینت سه بعدی می باشد.مزیت دیگر این روش این است که تنوع استفاده از متریال را دارد که طیف گسترده ای را دربر می گیرد.از معایب این نوع پرینت سه بعدی کیفیت جزییات پایین آن است و اینکه به صورت لایه ای کار می کند باعث می شود که حجم های خیلی خاص، قابل ساختن نباشد.

پرینت سه بعدی fdm

  فایل پرینت سه بعدی

فایل پرینت سه بعدی را می توان معمولا با نرم افزارهای 3D MAX_AUTOCAD_RAHINO_SOLIDWORK ترسیم کرد، فایل باید به صورت سالید مدل شود. البته هر نرم افزاری که بتوان با استفاده از آن خروجی STL گرفت می توان برای طراحی حجم سه بعدی از آن استفاده کرد به شرط آنکه در نرم افزار دستگاه چک شود. نرم افزارهای اسکیچاپ و رویت برای ساخت حجم در پرینت سه بعدی به دلیل نوع حجم سازیشان مناسب نمی باشند. فایلها قبل از پرینت از نطر اشکال فنی باید تست شوند تا بتوان تغییر های مورد نیاز را برای تغییرات، انجام داد .در کل بهترین نرم افزار برای ساخت حجمهای سالید، نرم افزار RAHINO  می باشد.

قیمت

قیمت پرینت سه بعدی بر اساس تعداد ساعت صرف شده برای ساخت حجم محاسبه می شود.قبل از ساخت حجم در نرم افزار تست می شود و تعداد ساعت و قیمت آن محاسبه می شود.برای ارسال فایل و کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق لینک واتس آپ یا تلگرام از طریق همین صفحه اقدام کنید یا از طریق شماره تلفنهای موجود در سایت، تماس حاصل نمایید.

 

ماکت با پرینت سه بعدیساخت حجم با پرینت سه بعدی

گالری تصاویر محصول
تصاویر
بیشتر
مرتبط با این بخش
برش لیزریپلاتصحافی