menusearch
afrazlaser.ir

ماکت سازی

یکشنبه سی و یکم فروردین ۹۹
(0)
(0)
ماکت سازی

ماکت چیست؟

ماکت نمونه مناسبی برای کارفرمایان می باشد که از ایده کلی طرح اطلاعات خوبی کسب کنند. ماکت سازی در صنایع هواپیما، خودروسازی، قطعات صنعتی، مجسمه سازی، معماری کاربرد فراوانی دارد.
ماکت سازی معماری در طراحی معماری از مهمترین بخشهای ارائه یک طرح به حساب می آید در ماکت سازی، تجسم 3 بعدی از ماکت و طراحی و گسترده سازی آن از ملزومات ساخت ماکت می باشد. ساخت ماکت همواره متشکل از تجربیات افراد و ذهن خلاقانه در به کارگیری متریال، است. استفاده از متریالها در ساخت ماکت بسیار گسترده می باشد که انواع چوبها مقواها، کارتونها پلکسی ها، فومها، پلکسی ها و... را در بر میگیرد. هر کدام از این متریالها با توجه به نوع ماکتها از لحاظ حجمی یا با جزییات بالا، در پروژهای مختلف به کار گرفته می شوند.
از مهمترین مسائل در ساخت ماکت، گسترده سازیه آن می باشد. گسترده سازی، تجسم سه بعدی حجم و تفکیک قطعات ماکت و محاسبه ضخامت متریال در نرم افزارهایی مثل اتوکد یا راینو می باشد. بعد از گسترده سازی فایل آماده برش می باشد. با ورود تکنولوژی هایی همچون برش لیزری، قطعات معمولا با این
دستگاه برشداده می شوند و سپس با چسب 1 2 3 به هم منتاژ می شوند. معمولا برای سایت پلان ،از متریال با ضخامت بالا استفاده می شود تا بتوان ماکت را بر روی آن قرار داد.  از 2 روش پلات لمینت یا حکاکی با برش لیزری برای سایت پلان استفاده می شود.
برای حجمهای پیچیده و سخت در گسترده سازی می توان از
پرینت سه بعدی برای ساخت، استفاده کرد.

انواع ماکت سازی

  • ماکت با جزییات

 این نوع ماکت در ارائه پروژهای معماری و اجرایی استفاده می شود و در آن از گسترده سازی با جزییات استفاده می شود معمولا در این ماکت عناصری مثل درها پنجره ها متریال نما ، پوسته ها ،بالکنها ، و ترازهای ارتفاعی در سایت پلان دیده می شود. این نوع ماکت معمولا زمان بسیار زیادی برای ساخت آن صرف می شود. تسلط بر روی منتاژ قطعات ماکت و دقت در ساخت از مهمترین نکات ساخت ماکت با جزییات است. مقیاس های  1 به 200 ، 1 به 100 ، 1 به 50 و پایینتر برای ساخت این نوع ماکت مناسب می باشد.در این نوع ماکتها ، استفاده از چند رنگ به تمایز متریال ها و بافتها کمک خواهد کرد.سایت پلان در این نوع ماکت می تواند همراه با توپوگرافی و جزییات تراز پله همراه باشد.

ماکت با جزییات بالاماکت با جزییات

  • ماکت حجمی

این نوع ماکت برای مقیاسهای بالا مثل 1به 400 یا 1به 500 استفاده می شود. ماکتهای حجمی هم به صورت شماتیک و ایده اولیه و هم به صورت ارائه نهایی مورد استفاده قرار می گیرد.در ماکت های حجمی فقط خود حجم فرورفتگی ها و بیرون زدگی ها دیده می شود. این نوع ماکت ها بهتر از است از یک نوع متریال استفاده شود. زمان ساخت این ماکت به نسبت ماکت با جزییات ، کمتر می باشد. گسترده سازی در این نوع ماکت ها از طریق لایه های پلان صورت می گیرد ، در بعضی از ماکتهای منحنی در نما می توان گسترده سازی را با استفاده از نما نیز انجام داد. برای سهولت کار بهتر است از متریال با ضخامت بالا استفاده کرد.

ماکت حجمی چیستماکت حجمی

  • ماکت با تری دی پرینت

این نوع ماکت با دستگاه تری دی پرینت ساخته می شود و سایت پلان آن از طریق برش لیزری حکاکی می شود. فایل حجم پرینت سه بعدی باید فرمت STL باشد و بهتر است با نرم افزار راینو ترسیم شده باشد. جزییات بسیار بالا در این ماکت دیده نمی شود، معمولا ماکتهای حجمی که پیچیده باشند با این نوع روش ساخته می شوند. در این نوع ماکت حجم کار از یک نوع رنگ ساخته می شود ولی سایت پلان بسته به سلیقه می تواند رنگهای مختلفی باشد. معمولا برای انجام پرینت این نوع ماکتها به سه یا چهار روز زمان نیاز است.

ماکت سازی با تری دی پرینت چیست

متریال ماکت سازی

در عصری که رندر ها با کیفیتی همانند واقعیت طراحی می شوند ولی ماکت فیزیکی روشی محبوب آزمایش شده برای انتقال ایده ها در فرایند طراحی ، به کار می رود.این که بخواهیم از روش کاغذی یا فوم در عرض پنج دقیقه ماکت را درست کنیم یا اینکه در ماکتی با جزییات بالا از چوب استفاده کنیم باعث می شود که شناخت متریال برای ماکت سازی اهمیت داشته باشد. همچنین شناخت متریال به طراحان و معماران این فرصت را می دهد تا ویژگی های ساختاری و فیزیکی طرح مورد نظر را آزمون و خطا کنند.برای مطالعه انواع متریال ساخت ماکت اینجا کلیک کنید.

گالری تصاویر محصول
تصاویر
بیشتر