menusearch
afrazlaser.ir

طراحی معماری

یکشنبه سی و یکم فروردین ۹۹
(0)
(0)
طراحی معماری

طراحی معماری

فرایند طراحی معماری 

فرایند طراحی معماری از دید همه معماران یکسان نیس هر طراحی با توجه به شناخت و درکی که از محیط و فضای ذهنی خود دارد فرایند خاصی را در نطر می گیرد اما نوعی از روند طراحی که بین همه طراحان رایج است و از آن تبعیت می کنند را در اینجا می آوریم.

  • تحقیق و جمع آوری داده

تحقیقات و کسب اطلاعات پایه و اساس هر پروژه و طراحی معماری را تشکیل می دهند. دامنه ی این تحقیقات با توجه به موضوع طراحی می تواند نظرسنجی از افراد باشد یا می تواند جمع آوری اطلاعات در حوزه ی فرهنگی مردم آن منطقه باشد یا موضوعات مختلفی که باید مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

  • تجزیه تحلیل سایت معماری

هدف از این کار کمک به نوع تفکر و راههایی برای بوجود آمدن ایده در طراحی می باشد. این روند بسیار در طراحی معماری موثر خواهد بود.در تجزیه تحلیل سایت می توان از جدول SWOT استفاده کرد. که در آن فرصتها، تهدیدها، نکات منفی و نکات مثبت در سایت مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

  • پیشنهادات

پس از مرحله تحقیق و جمع آوری کافی اطلاعات و دیتا ، طراح می تواند با در نظر گرفتن راه حلهایی برای مشکلات موجود شروع به دادن  پیشنهاد هایی از طرح های اولیه کند. در مراحل اولیه تحقیق و پیشنهاد ممکن است با جمع آوری داد ه ها و پاسخهایی به آنها داده شود ولی در ادامه راه حلهای قطعی تری از ایده ها پیشنهاد می شود. و از طرح ها به صورت سه بعدی برای دید بیشتر به اندیشه طراح استفاده می شود. ماهیت پیشنهادها در این طراحی ها سریع منجر به کشف ایده های بهتری می شود.

  • تجزیه و تحلیل پیشنهادها

در این مرحله پیشنهادها و ایده ها مورد تجزیه تحلیل قرار می گیرد و امکان سنجی آنها مورد بررسی قرار می گیرد. در این مرحله معیارهایی مثل بودجه، زیبایی شناسی، عملکرد، نیاز مشتری و ... در مورد پیشنهادها مد نظر قرار می گیرد. و مورد ارزیابی واقع می شود.پس از تعیین این معیارها پیشنهاد های اولیه را می توان به صورت گروهی مورد بحث و بررسی قرار داد.فرصتی که در این مرحله بوجود میاید این است که منتقدان معماری شما را با چالشهای جدی در رابطه با طرح می کشند و این نکته باعث تغییر و توسعه طرح می شود.

  • بازنگری و توسعه

در این مرحله چندین و چند بار طراحی مورد بازنگری و تحلیل قرار می گیرد . طراحی روندی خطی نیست و ممکن با طی چرخه های به ابتدا برگشت و دوباره تغییرات را اعمال کرد و نتیجه را چندین وچند بار بهینه کرد.که در این مراحل می تواند به پاسخ های تصادفی برای چالشهای مورد نظر رسید. پس از تجزیه تحلیل می توان ایده های اولیه را اصلاح کرد و مورد شروع به توسعه دادن کرد.در این مرحله ممکن است ایده ها تغییراتی داشته باشد و یا جزییات بیشتری به آن اضافه گردد. با چرخه های طراحی و راضی شدن به بهینه شدن طرح این فرایند ادامه پیدا می کند تا به طراحی فنی برسد.

  • توسعه طراحی و طراحی فنی

در این مرحله از طراحی بخشهای سازه ای و مکانیکی و برقی مورد تجزیه تحلیل قرار می گیرد. و طرح با جزییات بیشتری ترسیم می شود.و روند اجرایی پروژه و بحث مالی در این مرحله بحث می شود. نقشه ها با جزییات کامل پلانها نماها و پرسپکتیوهای سه بعدی همراه با دیتیل و جزییات اتصالات ترسیم می شود در ادامه انواع نقشه ها را در معماری مورد بررسی قرار داده ایم:

پلان معماری
نقشه ای که توسط یک معمار تهیه می شود و شامل اطلاعات مورد نیاز در خصوص تفکیک کاربری، جای گیری دیوارها درها و پنجره ها، اندازه گذاریها ،کدهای ارتفاعی،چیدمان مبلمان، و جهت شمال می باشد را پلان می گویند.تصویری که  از برش افقی فرضی ساختمان طراحی می شود پلان نام دارد. صفحه برش تقریبا ازدو سوم تا سه چهارم ارتفاع هر طبقه می گذرد و قسمت های گوناگون ساختمان از قبیل دیوار ها , درها , پنجره ها , کمدها , پله ها و ... را قطع کرده و مواردی مانند  مبلمان , لوازم خانه , کف سازی و اختلاف سطوح قابلیت دیده شدن پیدا می کنند. 

پلان معماریپلان سه بعدیارتفاع برش پلان
امروزه اکثر طراحان پلان های معماری را توسط نرم افزار اتوکد طراحی می کنند. این نرم افزار با قابلیت ایجاد پلان های دو بعدی و سه بعدی امکان ارائه اطلاعات دقیق را فراهم می کند.

انواع پلانهای معماری

  • سایت پلان

پلانی که ویژگی های توپوگرافی و گذرگاههای پیاده و سواره را در طرح مشخص می کند،همینطور طراحی فضاهای سبز و آب نماها و تراز های ارتفاعی قابل رویت می باشد. سایت پلانها می توانند در 2 بعد یا سه بعد ترسیم شوند. هر چیزی که از بالای سقف ساختمان دیده می شود در ترسیم آن در شیت ، لحاظ می شود.

سایت پلان معماری طراحی سایت با اتوکد طراحی سایت پلان معماری

  • پلان طبقات

پلانی که در آن جانمایی پله ها آسانسورها ، کاربری ها،کدهای ارتفاعی،دیوارها پنجره ها درها، چیدمان مبلمان و اندازه گذاری در آن مشخص است.در این نقشه ها نگاه کردن به زمین بدون در نظر گرفتن سقف است. پلان طبقات را می توان در 2 بعد یا سه بعد ترسیم کرد. در این پلان نحوه سیرکولاسیون حرکتی و نحوه قرار گرفتن مبلمان ،اطلاعات جامعی به ما می دهد.

پلان معماری پلان طبقات انواع پلان معماری

پلان معکوس

پلان معکوس، برعکس پلان کف است که در آن سقف را نگاه می کنیم و آن را وارونه کرده و هر چه می بینیم ترسیم می کنیم. پلان معکوسها می توانند به اندازه پلانهای کف، جزییات داشته باشند. در پلان های معکوس طاقها ، روشناییها و جزییات سقف مشخص می شود.

پلان فنداسیون

پلانی که در آن پی سازه و شناژها و چاه آسانسورها  دیوارهای باربر ، ستونها ، تیرها ، خرپاها و راه پله ها و جزییات اتصال آنها در آن مشخص می شوند.در ترسیم پلان فنداسیون ، نحوه شناژبندیها ابعاد ستونها و آکس بندیها از اهمیت بالایی برخوردار است.

پلان فدانسیون پلان پی انواع پلان معماری

پلان تیر ریزی

پلان سازه سقف و نحوه جایگذاری تیرها و ستون گذاریها در آن قابل رویت می باشد. از انواع روشهای تیر ریزی می توان به طاق ضربی ، تیرچه بلوک ، کامپوزیت، کوبیاکس و دال بتنی اشاره کرد.

پلان تیرریزی پلان معماری انواع پلان

  • پلان شیب بندی

در این پلان با دید افقی به سازه مورد نظر نگاه می شود و خط شیب بام به طرف آبرو , خرپشته , دیوارهای خارجی و قسمت های نورگیر بالا آمده از بام و ... نشان داده می شوند.

پلان شیب بندی انواع پلان

پلان آکس بندی

آکس به معنی مرکزیت و راستای یک شکل به خطوط ترسیم شده گفته میشود که برای مشخص شدن در دو جهت نام گذاری میشود که جهت نشان دادن راستای اصلی ساختمان و ستونها ترسیم میشود در ضمن فواصل پلان را نیز معلوم می کند.

پلان آکس گذاری پلان معماری انواع پلان

نما

به ترسیم با مقیاس مشخص ساختمانهای معماری از 4 جهت شمالی، جنوبی، شرقی و غربی ، نما می گویند در ترسیم نما معمولا ، نوع متریال نما، کدهای ارتفاعی، ابعاد پنجره و دربهای خارجی، پله ها، بالکنها، خرپشته ، جان پناه و کنسولها مشخص می شود.

مقطع

به برشی که به صورت عمودی از یک بنا ترسیم می شود و در آن دیوارها پنجره ها سقفها، بالکنها، مبلمان، دیده می شوند. خط برش معمولا در 2 جهت شرقی_غربی و شمالی_جنوبی ترسیم می شوند که طوری باید باشد که قسمتهای مهم بنا مثل پله ها ، پنجره ها، بخش های مهم در آن قابل دید باشند.

 

منبع:ARCHITECTURE DESIGN PROCESS

گالری تصاویر محصول
تصاویر
بیشتر