menusearch
afrazlaser.ir

صحافی

یکشنبه سی و یکم فروردین ۹۹
(0)
(0)
صحافی

صحافی چیست و چه کاربردی دارد؟
صحافی به عمل تنظیم و به هم بستن صفحات کتاب یا رساله و جلد گذاری روی آن می گویند.فرمهای تا شده در کنار هم تهدوزی، جلدگذاری می شوند. صحافی در زمان تیموریان ابداع شد و در عصر صفویه به اوج خود رسید.و ابتکار و خلاقیت در آن دوره به اوج خود رسید.
فرمهای چاپ شده متن رساله پایان نامه یا کتاب، به وسیلهٔ ماشین یا دستگاه تاکن بر اساس قطع کتاب؛ تا میشود و سپس فرمها به وسیلهٔ ماشین صحافی  ترتیب (مرتب شدن و در کنار هم قرار دادن) میشوند و سپس بستگی به نوع صحافی با ماشین صحافی که میتواند چسب، مفتول زن، دوخت و جلدسازی باشد به جلد متصل میشوند. در نهایت براساس قطع استاندارد برش خورده و در اینجا مرحله صحافی به پایان میرسد. در رنگ، اندازه و جنس به صورت جداگانه چاپ میشوند و در مرحلهٔ صحافی لابه لای فرمها قرار میگیرند.

 انواع صحافی 

 صحافی شومیز

شومیز نوعی جلد مقوایی قابل انعطاف است. به صحافی که با استفاده از جلد مقوایی 250 گرم تا 350 گرم انجام شود، صحافی شومیز می گویند.

صحافی شومیزصحافی شومیز

        صحافی سلفون

صحافی که بعد از تنظیم کردن ورقها در داخل جلد ، روی آن روکش پلاستیکی می کشند صحافی سلفونی می گویند. این نوع صحافی مقاومت بالایی در برابر عوامل خارجی دارد و همیشه قابل تمیز کردن می باشد. صحافی سلفونی شامل دو نوع مات و براق می باشد.

صحافی سلفون

       گالینگور 

به صحافی که با جلد مقوای سخت انجام شود ، صحافی گالینگور می گویند.مقوای این نوع صحافی غیر قابل انعطاف می باشد و هزینه آن نسبت به صحافی شومیز بالاتر می باشد. نوشته ها بر روی این صحافی می تواند طلاکوب یا نقره کوب شود.

صحافی گالینگورصحافی گالینگور

      صحافی منگنه

این نوع صحافی با استفاده از منگنه انجام می گیرد و مخصوص صفحات کم می باشد چون دوام زیادی در برابر تعداد صفحه زیاد ندارد . از این صحافی در دفترچه راهنما، بروشور، مجله و کتابچه ها با صفحات کم استفاده می شود.

صحافی منگنهصحافی منگنه

       صحافی سیمی

این نوع صحافی با استفاده از یک فنر و پانچ کردن ورقه ها ، انجام می گیرد. سرعت انجام این نوع صحافی بسیار بالاست. در این نوع صحافی ، تعداد صفحات بالا براحتی قابل انجام می باشد . کاربرد این نوع صحافی بیشتر در جزوه های دانشگاهی و کنکوری، کتابچه های راهنما، تقویم ها و فرمهای جلسات می باشد.

صحافی سیمیصحافی سیمی

آماده کردن فایل صحافی

برای آماده کردن فایل صحافی باید نوشته ها را در داخل فایل ورد آماده کرده و سپس خروجی پی دی اف گرفته شود برای ارسال فایلها می توانید از طریق لینک واتس آپ یا لینک تلگرام اقدام کنید. یا برای کسب اطلاعات مورد نیاز از طریق شماره تلفن های موجود در سایت تماس حاصل نمایید.

گالری تصاویر محصول
تصاویر
بیشتر