menusearch
afrazlaser.ir

شیت بندی

یکشنبه سی و یکم فروردین ۹۹
(0)
(0)
شیت بندی

شیت بندی معماری 

ارائه نهایی طرح، کانسبت، پروژه نهایی و کار های فاینال شده می باشد. شیت بندی معماری برای ارایه طرحهای دانشجویی و اجرایی به منظور نمایش طرح برای اساتید یا کارفرمایان انجام می شود. شیت بندی به دو نوع شیت بندی دستی و شیت بندی با کامپیوتر تقسیم می شود.

شیت بندی دستی

در شیت بندی دستی از وسایلی همچون ماژیک، راپید، آبرنگ، مداد رنگی، آب مرکب و... استفاده می شود. راندو اصطلاحی است که برای پرداختن به شیت و منعکس کردن هدف طراح، استفاده می شود. شیت بندی دستی برای اسکیس های مفهومی و اسکیس های کانسپت طرح اولیه استفاده می شوند.

شیت بندی دستی

 • شیت بندی با کامپیوتر

شیت بندی از مهمترین بخشهای ارایه یک پروژه در معماری می باشد که ممکن است هسته اصلی طرح شما نباشد اما می تواند  نظر هر بیننده ای را به سوی پروژه جلب کند.

اگر چه نتایج مثبت از تحت تاثیر قرار گرفتن پروژه از طریق تماس چشمی نباید باعث شود که فک کنید تمام جوانب کار چشم نواز است بلکه شما می توانید بهترین ایده ها را به بهترین نحو نشان دهید.استاد معماری شما ممکن است بیشتر کانسپت طراحی شما توجه زیادی داشته باشد اما یک کارفرما همیشه نگاهش به شیت مورد طراحی است.در شیت بندی کامپیوتر میتوان از نرم افزارهای معماری مثل اتوکد، رویت، تری دی مکس، راینو، فوتوشاپ و... استفاده کرد. مرسوم ترین روش شیت بندی، شیت بستن در نرم افزار فتوشاپ می باشد. شیتها شامل پلانها، مقاطع، نماها، رندرهای داخلی و خارجی، دیاگرامها، سایت پلان، اسامی محتویات داخل شیت با مقیاس آنها، و... می باشد.شیتها بستگی به نظر طراح ممکن است در یک شیت یا چند شیت چیده شوند. در اینجا به مراحل رسیدن به شیت بندی خوب می پردازیم.

 • اندازه و جهت گیری

بیشتر مواقع اساتید شما ، تعداد معینی از مدارک را از شما می خواهند و ابعاد شیت را مشخص می کنند. ولی بعضی اساتید مشخصات شیت را تعیین نمی کنند و شما با توجه به تعداد مدارک و نوع کانسپت و طرح تصمیم به شیت بندی می کنید.

ششیت بندی معماریشیت بندی معماری

 

 • چیدمان

ابتدا می توانید با استفاده از تعداد مدارک و اندازه و ابعاد آنها نوعی از شبکه بندی را برای شیت بندی خود انتخاب کنید.برای نقشه های اتوکد که انتخاب کرده اید می توانید با تبدیل کردن آنها به پی دی اف سایز و مقیاس آنها را مشخص کنید و آنها را در شیت به صورت شبکه ای فضا در نظر بگیرید مثلا برای پلانها 36 سانتیمتر برای مقاطع 20 سانتیمتر و ... را انتخاب کنید.

چیدمان شیت بندی معماریچیدمان شیت بندی معماری

چیدمان شیت معماریشیت بندی معماری

 • محل قرارگیری و زون بندی

به روشی فک کنید که بینندگان دوس دارن آن را دنبال کنند و مسیری از چیدمان و زونها را به ترتیب در آنها مشاهده کنند.ممکن است از تجزیه تحلیل سایت شروع کنید سپس به قسمتهای مصور و مفهومی برسید.

شیت بندی معماری

اگر طرح شما مبتنی بر فرم است ابتدا می توانید فرم را نشان دهید سپس به کارکرد آن بپردازید.اگر کانسپت شما در پلان خود را نشان می دهد می توانید از ایده های پلان شروع کنید سپس نتیجه گیری کنید.

 • تصویر پس زمینه

همانطور که از اسم پس زمینه پیداست این تصویر باید طوری باشد که بیننده روی آن تمرکز داشته باشد و حواس پرتی را از شیت دور کند.بعضی ها از رندر محو شده ی خود در شیت بندی استفاده می کنند که این به راحتی می تواند حواس بیننده را پرت کند. بهتر از رنگهای سفید استفاده کنید تا رنگهای پروژه شما را به نحو احسنت نشان دهد.بعضی ها ترجیح میدهند از رنگهای مشگی استفاده کنند که باعث حساسیت و منحرف شدن چشم به این رنگ می شود و نمی تواند به درستی نگاهها رو به پروژه جلب کند.

 • رنگها

روشهای زیادی است که می توانید پروژه خود را نشان دهید یکی از آنها رنگ است که می تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

 1. نوعی از نمایش سیاه سفید وجود دارد که شامل نوع خطوط و ضخامت آنها که در شید شدن و سایه ها کمک زیادی می کند.
 2. شما می توانید از یک رنگ در آن استفاده کنید که در تضاد با طرح قرار بگیرد می توانید برای فضا سبز فقط از رنگ سبز استفاده کنید که در کنار طرح خود را نشان دهد.
 3. میتوانید در کنار رنگ اصلی از رنگهایی برای برای نشان دادن متریال نمای به کار رفته در طرح استفاده کنید.

استفاده از این تکنیکها در صورتی خود را نشان می دهد که به عنوان رنگ اصلی در پروژه شما نباشد اگر طرح طوری باشد که ایده ای در به کارگیری رنگ اصلی داشته باشید می توانید از این تکنیکها برای رنگ اصلی استفاده کنید. بهترین نرم افزاری که می توانید برای شیت بندی با آن کار کنید نرم افزار فتوشاپ می باشد.

رنگ در شیت بندی معماریرنگ در شیت بندی معماریرنگ در شیت بندی معماری

 • ویژگی های بصری

چه چیزی در پروژه شما بسیار شاخص می باشد؟ ویژگی شاخص پروژه و طراحی را می توانید با اندازه با مقیاس بزرگ و یا با کنتراست رنگها نشان دهید. ممکن است مقطع شما ویژگی های اصلی پروژه شما را نشان دهد. می توانید با رنگها و اندازه اندازه آن کنتراست خوبی را با پلانهای سیاه و سفید بوجود یباورید.

شیت بندی معماریشیت بندی معماری

نکات کلی برای شیت بندی

 1. متن و تکست را در صفحه شیت بندی خود به حداقل برسانید وقت خود را برای نوشتن متن زیاد هدر ندهید.
 2. دیاگرامها و تصاویر را جایگزین کلمات و متن ها کنید چون وقتی از تصاویر استفاده می کنید می توانید 100 تا معنا و حس و مفهوم را منتقل کنید در حالی که کلمه ها فقط یک معنا را به مخاطب می رسانند.
 3. از فونت مناسب برای شیت بندی استفاده کنید و ترجیحا از یک نوع فونت برای شیت بندی استفاده کنید. سعی کنید فونتها مینیمالیسم و مدرن باشند تا حواس بیننده بیشتر به فونت جلب نشود.
 4. از رنگها به حدی استفاده نکنید که باعث شود حواس بیننده به رنگ پرت شود و ارایه خود را خیلی سبک و خیلی محو نباشد چون ممکن است به چشم بیننده خسته کننده بیاید.

منبع:https://www.arch2o.com/tips-architecture-project-presentation/

گالری تصاویر محصول
تصاویر
بیشتر