menusearch
afrazlaser.ir

ساخت ماکت معماری

۱۳۹۹/۳/۱۵ پنج شنبه
(0)
(0)
ساخت ماکت معماری
ساخت ماکت معماری

ساخت ماکت معماری

ماکت معماری چیست؟

مدل معماری ابزاری است که اغلب برای بیان یک طرح ساختمان یا طرح اصلی استفاده می شود. این مدل ایده های معماری را نشان می دهد و در تمامی مراحل طراحی قابل استفاده است. یک مدل معماری مقیاس و حضور فیزیکی یک طرح پیشنهادی را نشان می دهد.

 ماکت معماری یک مدل فیزیکی سه بعدی از یک طرح معماری است که معمولا با مقیاس کوچکتر ساخته می شود. در گذشته ، برای ساخت ماکت معماری از چوب بالسا یا فوم استفاده می کردند و با ابزاری مثل کاتر برای برش قطعات استفاده می کردند اما ، حالا با استفاده از روش های دیجیتال مثل برش لیزری و پرینت سه بعدی ، ماکت معماری را می سازند.

مدل های معماری از تکنیک ها و روش های متفاوتی ساخته می شوند که هر کدام با توجه به نوع ماکت و کاربری و بودجه مورد نظر ساخته می شوند. امروزه ها این تکنیک ها با سرعت و دقت بیشتری انجام می گیرد. و این سرعت ساخت مستلزم وجود تجهیزات کارآمد می باشد.

با وجود توسعه تصویر گرافیکی و رندرینگ که بسیار واقع گرایانه تر شده است ، ماکت معماری درک بهتری از فضای طراحی شده را در اختیار بیننده قرار می دهد.

شما به عنوان یک دانشجو در طول فرایند طراحی حداقل یکبار ، ساخت ماکت را تجربه می کنید. این کار باعث پیشرفت در مهارت تفکر سه بعدی شما خواهد شد.ساخت ماکت معماری نه تنها باعث نقد طرح مورد نظر شما می شود بلکه باعث تقویت مهارت های جدیدی در به کارگیری تخیل سه بعدی شما خواهد شد.

چند نوع ماکت معماری وجود دارد؟

مدل های معماری در فرایند طراحی را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

نوع اول ساخت ماکت روش مفهومی یا کانسپچوال است که در مرحله اولیه طراحی برای بیان ایده اصلی شکل گرفته در ذهن طراح به کار گرفته می شود.

نوع دوم ساخت ماکت معماری تولید ماکت بر اساس طرح توسعه یافته است که در این مرحله توسط عموم و کارفرما دیده نمی شود. بلکه برای توسعه طرح و راه حل برای مشکلات طرح شکل می گیرد.

 نوع سوم مدل ارائه مدل است ، که برای ارائه ایده های طراحی معماران به کارفرما یا عموم استفاده می شود.در ادامه به جزییات بیشتری در مورد مدل ها می پردازیم.

 • مدل مفهومی

مدل مفهومی به طراح این امکان را می دهد تا مفاهیم و ایده های اولیه را با استفاده از مدل ها و شکل های اولیه توسعه دهد تا یک فرم را توسعه دهد.از یک رویکرد اولیه برای طراحی مدل مفهومی استفاده می شود که در آن یک ایده به زبان ساده توصیف می شود.اگرچه طراحی اغلب به عنوان نقطه شروع برای توسعه مورد استفاده قرار می گیرد ، مدل فیزیکی به ما این امکان را می دهد تا ایده های خود را به صورت سه بعدی کشف کنیم.متریال استفاده شده برای این نوع مدل تمایل به اساسی تر بودن دارند و یک با یک روش کلی تر به ساخت گرفته می شود.مدل مفهومی به سرعت ساخته می شود و انجام تغییر در آن بسیار راحت انجام می گیرد.

مدل مفهومی ماکتمدل کانسپت ماکت

 • مدل توسعه یافته

مدل های توسعه یافته یک گام فراتر در توسعه ایده ها و راه حل های طراحی پیش می روند. این مدل از متریال با کیفیت بالاتر برخوردار خواهد بود که مشخصات آن را در طراحی منعکس می کند و به ما در درک و ارتباط مقیاس ، فرم و متریال کمک می کند.در مدل فیزیکی از بافتی استفاده می شود که در آن طرح با جزییاتی بیشتر نسبت به مدل مفهومی نشان داده می شود امکان دیده شدن متریال و شکل کار را فراهم می کند.در این مرحله می توان مدل فیزیکی را به کارفرما نشان داد تا در مرحله فرایند طراحی قرار بگیرد.

مدل توسعه یافته ماکتمدل توسعه یافته ماکت

 • مدل ارائه

مدل ارائه به مراتب دقیق تر از مدل های قبلی است و متریال پیشنهادی این طرح را منعکس می کند.بافت سایت و محیط اطراف اغلب در مدلهای ارائه دیده می شود تا نشان دهد چگونه طرح متناسب با معماری و منظر اطراف است.در بعضی موارد ، مدل ارائه روشن می شود ، که جلوه ای چشمگیر ایجاد می کند و اغلب برای برجسته کردن مناطق خاص یک طرح مورد استفاده قرار می گیرد.مدل ایجاد شده مخصوصاً برای نمایش برنامه هایی که عمدتا در هنگام شب مورد استفاده قرار می گیرند (رستوران ها ، تئاترها ، کافه ها و ...) کارا است.

مدل ماکت معماریمدل ماکت معماری

متریال برای مدل های معماری

انتخاب متریال برای مدل های شما به چند عامل بستگی دارد.

 • آیا شما در حال ساختن مدل ماکت مفهومی هستید یا یک ارائه نهایی؟
 • آیا میخواهید متریال به کار رفته در طرح را نشان بدهید؟
 • آیا می خواهید یک مدل معمولی را ایجاد کنید که فرم ساختمانها را نشان می دهد؟
 • هزینه ای که برای کار ماکت در نظر گرفتید چقدر است؟
 • آیا برای ساخت ماکت محدودیت زمانی دارید؟

متریال استفاده شده برای مدل ارائه باید کاملا مقاوم و با دوام باشد و بتواند در مقابل نور خورشید مقاومت کند.ولی در مدل ماکت مفهومی نیازی به با دوام بودن ماکت نیست و می توان از متریال معمولی و ساده استفاده کرد. ما درمقاله انتخاب متریال مناسب برای ماکت به طور مفصل در رابطه با این موضوع پرداخته ایم.

انتخاب درست سبک و مقیاس مدل شما

یکی از عوامل در موفقیت یک مدل معماری ، نحوه ارائه آن است برخی از سوالات زیر منجر به تصمیمات مهم در رابطه با مدل شما خواهد شد.

 • هدف از ماکت چیست؟
 • ماکت مورد نظر قرار است مرتبط با چه کسی یا چه چیزی باشد؟
 • هزینه در نظر گرفته شده چقدر است؟
 • محدودیت زمانی چگونه است؟
 • آیا متریال پیشنهاد شده برای طرح را باید نشان داد؟
 • آیا زمینه و سایت طرح مهم است؟
 • آیا باید کل مدل یا یک بخش را نشان داد؟

اگر در حال ساخت یک مدل معمولی هستید می توانید از دو متریال متفاوت برای مدل و سایت پلان کار استفاده کنید.

مقیاس ماکت معماری

هنگامی که تصمیم گرفتید مدل شما به چه چیزی نیاز دارد مرحله بعدی انتخاب مقیاس مناسب است. انتخاب مقیاس مناسب ماکت در گرو دو نکته است، اینکه ابعاد ماکتی که نیاز به مدل شدن دارد چقدر است و اینکه شما چقدر جزییات از ماکت می خواهید نشان دهید.اگر قرار باشد منطقه و ابعاد بزرگی را نشان بدهید باید مقیاس کوچکتر مثل 1 به 500 یا 1 به 1000 را انتخاب کنید.در این مقیاس معمولا جزییات زیادی را نمیتوانید نشان بدهید. معمولا از ماکت حجمی در این مقیاس ها استفاده می کنند.

اگر هدف از ساخت ماکت نشان دادن خود ساختمان و مدل باشد می توانید از مقیاس 1 به 100 یا 1 به 200 استفاده کنید.در این مقیاس شما می توانید بالکن ها ، پنجره ها و درب ها در ماکت به خوبی نشان دهید.اما اگر هدف شما نشان دادن فضای داخلی در ماکت یا نشان دادن بخشی از یک ماکت است ، مقیاس 1 به 50 یا 1 به 20 مناسب می باشد و جزییات بیشتری را می توانید در آن نشان دهید.

مهمترین مشکل دانشجویان و افراد مختلف برای مقیاس ، ترسیم مقیاس و تبدیل مقیاس ها به یکدیگر است، مقیاس 1 به 1 مدل واقعی ماکت می باشد مقیاس 1 به 10 ، یک دهم مقیاس واقعی است و مقیاس 1 به 100 ، یک صدم مقیاس واقعی می باشد. اگر می خواهید مدلی را در مقیاس 1 به 200 ایجاد کنید شما باید 1 متر را 1000 میلیمتر در نظر بگیرید عدد 1000 را تقسیم بر عدد مقیاس که اینجا 200 است ، می کنیم ، جواب 5 میلیمتر است یعنی 1 متر در مدل واقعی در مقیاس 1 به 200، باید 5میلیمتر  ترسیم شود.به همین تناسب در مقیاس 1 به 1000 ، 1 متر ، 1 میلیمتر در نظر گرفته می شود.

گاهی اوقات نیز مدل ما با مقیاس 1 به 100 کشیده شده است و در ایجاد ماکت نیاز به تبدیل کردن مقیاس داریم برای تبدیل مقیاس 1 به 100 به 1 به 200 مدل ما در ضریب 0.5 ضرب می شود و به همین تناسب برای تبدیل کردن مقیاس 1 به 100 به 1 به 1000 ، مدل ما در ضریب 0.1 ضرب می شود. در واقع ما نشانگر مقیاس اولیه را تقسیم بر نشانگر مقیاس تبدیل می کنیم تا ضریب تبدیل به دست آید.

وسایل ساخت ماکت

 • کاتر

شما برای برش قطعات ماکت به کاتر احتیاج خواهید داشت ، برش دقیق متریال با خط کش فلزی بسیار منظم و دقیق انجام پذیر است، تیغه های کاتر به طور منظم در فواصل زمانی باید عوض شود زیرا در اثر فشار زیاد بر روی آن ممکن است دچار لغزش شود و بر دستتان آسیب وارد کند.

 • خط کش 

یک خط کش فلزی باعث می شود شما برای خط های مستقیم ، برش دقیقی را داشته باشید.

چسب

برای هر نوع متریالی یک نوع چسب به خصوص را باید استفاده کنید چون با توجه به مواد شیمیایی به کار رفته در متریال ، چسب ها ممکن است متریال را ذوب کنند یا چسبندگی متریال به قدری نباشد که دو قطعه را کنار هم نگه دارد.

 • چسب پلکسی

برای چسباندن پلکسی باید از چسب مخصوص به خود استفاده کنید ، چسب کلروفوم مخصوص چسبیدن دو قطعه پلکسی می باشد این چسب برای افزایش تمیزی و دقت کار باید با سرنگ تزریق شود هنگام تزریق چسب ، مقداری به بیرون از اتصال هدایت می شود که جای نگرانی نیست چون بخار می شود. برای چسباندن پلکسی از چسب 1 2 3 هم می شود استفاده کرد به شرط آنکه خیلی به دقت و حوصله مناسب استفاده شود.

 • چسب چوب

چسب چوب برای چسباندن قطعات ام دی اف و تخته سه لا و چوب به کار می رود باعث می شود بافت دو قطعه چوبی به خوبی در هم تنیده شوند ولی از چسب 1 2 3 هم برای چسباندن چوب ها می شود استفاده کرد. از چسب چوب برای اتصال پلاستوفوم هایی مثل یونولیت نیز می شود استفاده کرد. یونولیت با چسب های 1 2 3 یا معمولی ذوب می شود.

 • چسب 1 2 3 

به غیر از پلاستوفوم ها و پلی اتیلن و پلی یورتان هر متریال غیر فلزی را می توانید با چسب 1 2 3 به هم بچسبانید، این چسب ، چسبندگی بسیار بالایی دارد ومعمولا شما زمان کمتری برای چسباندن دو قطعه خواهید داشت بنابراین باید تسلط بالایی بر روی ساخت داشته باشید.هنگام استفاده از این چسب باید از دستکش مخصوص استفاده کنید و همچنین استفاده از ماسک نیز هنگام کار ، توصیه می شود.

برش لیزری

امروزه تولید کنندگان و طراحان برای عملی شدن و اجرا کردن ایده ها و طرح ها نیاز به تکنولوژی را در خود می بینند. بنابراین شناخت تکنولوژی متناسب با صنایع تولیدی و خدماتی امری اجتناب ناپذیر می باشد. چرا که سرعت و دقت با ماشین های مکانیکی بسیار بیشتر نسبت به روش سنتی و دستی می باشد ، علاوه بر این فاکتور ها ، هزینه به عنوان مهمترین عامل در تولید محصول ، کاهش پیدا می کند.

برش لیزری به دستگاهی اطلاق می شود که بتواند متریال مختلف را به صورت دو بعدی برش و یا حکاکی نماید. شما برای برش قطعاتی که قبلن آنها را گسترده کرده اید می توانید از برش لیزری استفاده کنید.

پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی به دستگاهی گفته می شود که احجام سه بعدی طراحی شده را به حجم جامد پرینت نماید در حال حاضر 4 نوع مدل پرینت 3 بعدی غالبا برای ساخت مدلهای 3 بعدی به کار میروند.پرینت 3 بعدی در صنایع هوافضا،خودروسازی،مجسه سازی،قطعات صنعتی ،پزشکی، تجهیزات نظامی و ماکت سازی معماری کاربرد گسترده ای دارد.دستگاه مورد استفاده در این شرکت از نوع FDM می باشد فیلامنت مورد استفاده از نوع PLA می باشد. و ابعاد دستگاه 25*25*30 سانتیمتر می باشد.

 

مرتبط با این بخش
ماکت سازی